[<zurück] [weiter>] [Letzter>>] 12 Artikel in dieser Kategorie

Korfanty - Sławomir Zajączkowski, Krzysztof Wyrzykowski

Art.Nr.:
9788392879305
Lieferzeit:
Auf Lager / ca. 1-3 Tage Auf Lager / ca. 1-3 Tage (Ausland abweichend)
Lagerbestand:
1 Stck
9,90 EUR
inkl. 7% MwSt. zzgl. Versand

In den Warenkorb
Versandgewicht je Stück: 0,25 kg

Od autorów

Górny Śląsk przełomu wieku XIX i XX. To wtedy, w 1903 roku, młody Wojciech Korfanty rozpoczyna swoją polityczną działalność. Z ówczesnych zdjęć, spogląda na nas przystojny mężczyzna w meloniku, z przystrzyżonym wąsikiem i lekko falującymi włosami, w nienagannie skrojonym fraku. Aż się wierzyć nie chce, że ten spokojnie wyglądający człowiek już wtedy porywa tłumy, i że stanie się symbolem mieszkańców Górnego Śląska.

Oglądamy zdjęcia i ryciny z epoki. Na jednej z nich widzimy chłopca pasącego krowy, a za nim dymiąca fabrykę.

Nowo budowane budynki z czerwonej cegły, turkot pracujących maszyn, drewniane stemple w czarnych kopalnianych tunelach, karczowane lasy, kolej żelazna. Pranie rozwieszone na sznurkach między familokami. Miasto-potwór zabierające przestrzeń żyjącej w zgodzie z naturą ludności wiejskiej. Obok kościoły - miniaturki gotyckich katedr.

Czasy niezwykłe. Czasy, w których otoczenie zmieniało się z dnia na dzień.

Równolegle do zmian w przestrzeni wizualnej, przebiegały zmiany w umysłach. Z razu powoli, bez widocznego efektu. W warunkach biedy, braku wykształcenia i niewolniczego 12 -godzinnego dnienia pracy, nikt nie znajdował zbyt wiele czasu do namysłu nad własnym życiem. Szczęśliwie swoją pracę wykonywał kościół katolicki i prężnie funkcjonowała lokalna prasa. Dzięki tym instytucjom rozszerzała się świadomość mieszkańców Górnego Śląska, w tym tożsamość kulturowa.

W latach 1918-1920 wielkimi wydarzeniami na tych ziemiach był wybuch kolejnych powstań śląskich. Powstania były także efektem odkrywania przez mieszkańców Górnego Śląska miłości do Polski, ale też pierwszych nią rozczarowań.

Na powstańczych fotografiach widzimy młodych, uzbrojonych powstańców w kowbojskich kapeluszach niczym z Dzikiego Zachodu. Tak jakby z Teksasu, bo w tle kopalniane szyby i dymiące kominy. Towarzyszą im pancerne pociągi i auta własnej produkcji. Na maskach samochodów dostrzegamy bogactwo graffiti z napisem "Korfanty" na czele. Chodziło o odnajdywanie własnej symboliki, utożsamianie się z lokalnym bohaterem. Stąd Korfanty.

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy w komiksowej formie, na tle fragmentu historii Górnego Śląska, przedstawić losy Wojciecha Korfantego.

To wyjątkowa postać, łącząca w sobie tak dużo: doświadczenia zwykłego chłopaka, bohatera historycznych wydarzeń, polityka z realnymi osiągnięciami, postaci na poły mitycznej już za życia, wreszcie osoby przeżywającej w swoich ostatnich latach osobisty dramat.
Artikeltyp / Rodzaj (nośnik): Buch / książka
Buchtitel / Tytuł książki: Korfanty
Originaltitel / Tytuł oryginału:  
Autor / Autor: Sławomir Zajączkowski
Übersetzung / Tłumaczenie:  
Serie / Seria:  
Redaktion / Redakcja:  
Illustrationen / Ilustracje: Krzysztof Wyrzykowski
Verlag / Wydawnictwo: Ars Cameralis
Herausgabejahr / Rok wydania: 2010
Sprache / Język: polnisch / polski
Buchumschlag / Okładka: miękka ze skrzydełkami
Seitenzahl / Liczba stron: 52
Maße / Wymiary: 210x290 mm
ISBN / ISBN: 9788392879305
Zustand / Stan: nowa książka / neues Buch
Diesen Artikel haben wir am Samstag, 15. August 2015 in den Shop aufgenommen.