[weiter>] [Letzter>>] 4 Artikel in dieser Kategorie

Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą - red. Kalinowski Marian Leon, Stiller Robert Reuven, Dziekan Marek M.

Art.Nr.:
9788376490786
Lieferzeit:
derzeit ausverkauft derzeit ausverkauft
25,90 EUR
inkl. 7% MwSt. zzgl. Versand

In den Warenkorb
Versandgewicht je Stück: 1,6 kg

Niesamowita książka "Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą" przeniesie czytelnika w czarodziejski świat opowiadań Szeherezady...

Piękna Szeherezada stała się na własne życzenie nałożnicą kalifa, godząc się, że po jednej spędzonej z nim nocy poniesie śmierć. Jednak umiała sprawić, że po każdej nocy miłosnej darował jej życie jeszcze na kolejną noc... i tak zrodziły się te najsłynniejsze w dziejach arabskie opowieści, które po raz pierwszy ukazują się tu w postaci tak bliskiej prawdy, jak nigdy dotąd.

Do świadomości europejskiej dzieło to dotarło najpierw jako tzw. rękopis francuskiego orientalisty, dyplomaty i kolekcjonera Antoine’a Gallanda (1646–1715). Włączył on do swej wersji książkowej historie pochodzące z przekazów ustnych, nie brak jednak podejrzeń, że sam je wymyślił. Co więcej, w przekładzie swoim poważnie okaleczył arabski tekst, zwłaszcza przez to, że opuszczał wiele fragmentów erotycznych oraz pomijał lub przekładał na prozę prawie wszystkie nadzwyczaj ważne wstawki poetyckie. Idąc tropem Gallanda kolejni tłumacze i wydawcy tego dzieła w podobny sposób zniekształcali jego treść, przerabiając je nawet na bajki dla dzieci, co jest największym z możliwych zafałszowań.
Przełom nastąpił dopiero 300 lat po zaistnieniu rękopisu Gallanda, kiedy to arabski filolog Muhsin Mahdi odszukał, opracował i wydał w 1983 roku najstarszą, nie cenzurowaną wcześniej wersję Tysiąca i jednej nocy. Na język niemiecki przełożyła ją arabistka Claudia Ott, zaś na podstawie jej tłumaczenia powstało niniejsze wydanie.
(na podstawie posłowia Roberta Stillera)

Przekładu dokonali Marian Leon Kalinowski oraz Robert Reuven Stiller, a całość konsultował Marek M. Dziekan.
Treść książki wzbogaca 16 unikalnych kolorowych wkładek, drukowanych na specjalnym kalkowym papierze.
To znakomite wydanie, w twardej oprawie, opatrzone posłowiem Roberta Stillera, na pewno stanie się nieodzowną pozycją w każdej domowej bibliotece.

Stan: Nowa książka
Redakcja: Kalinowski Marian Leon, Stiller Robert Reuven, Dziekan Marek M.
Tłumacze: Kalinowski Marian Leon, Stiller Robert Reuven
Ilustracje: Twardowski Cezary
Wydawca: Kos
Oprawa: Twarda
Format: 17.0x24.0cm
Liczba stron: 688
Wydanie: 1
Rok wydania: 2013
ISBN:    978-83-7649-078-6
EAN:    9788376490786
 
Diesen Artikel haben wir am Dienstag, 28. März 2017 in den Shop aufgenommen.